ذخيره گاه زيست كره چيست؟

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپارسال به دوستانارسال به دوستان

 

اعلام ذخيره گاههاي زيست كره براي پاسخگويي به چالش مهم دنياي امروز، مبني بر جلوگيري از تغييرات برگشت ناپذير و بهره برداري ناپايدار ازمنابع طبيعي ،‌در عين نياز به انتفاع و بهره برداري از طبيعت( باتوجه به رشد روز افزون جمعيت) شكل گرفته است و به يكي از تقسيم بنديهاي مهم حفاظتي جهان بدل شده است.
طرحهاي ذخيره گاههاي زيستكره با بيش از 30 سال سابقه اجرائي و تجارب گوناگون در سراسر جهان به يك مقوله مهم حفاظت از طبيعت و توسعه پايدار به صورت توامان تبديل شده اند. درحقيقت ذخيره گاههاي زيست كره مناطق حفاظت شده دريك تقسيم بندي مورد توافق بين المللي هستند كه علاوه بر حفاظت، دستاوردهايي نظير ارايه سايتهاي مطالعاتي كم نظير به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتيباني از توسعه پايدار را نمايان مي سازند.
در حال حاضر بیش از 400 ذخيره گاه زيست كره در بيش از 100 كشور جهان معرفي و ثبت شده اند.
كشور ايران با تنوع اقليمي و زيستي كم نظير خود، از سالها پيش جهت حفاظت از منابع طبيعي ، تنوع زيستي و چشم اندازه هاي بي بديل خود تقسيم بنديهاي متفاوتي از حفاظت مانند پاركهاي ملي،آثار طبیعی ملی، پناهگاههای حيات وحش ،مناطق حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع را به مرحله اجرا گذارده است. علاوه بر مناطق تحت مديريت ذكر شده كشور ايران در سال 1976، 9 منطقه تحت مديريت خود را به عنوان ذخيره گاه زيستكره معرفي و ثبت نموده است. اين مناطق به شرح زير مي باشند:

 
1. منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 52000 هكتار
2. منطقه حفاظت شده ارژن با وسعت 65750 هكتار
3. منطقه حفاظت شده گنو با وسعت 49000 هكتار
4. پارك ملي گلستان با وسعت 125895 هكتار
5. پارك ملي كوير با وسعت 700000 هكتار
6. منطقه حفاظت شده حرا با وسعت 85686 هكتار
7. پارك ملي درياچه اروميه با وسعت 462600 هكتار
8. پناهگاه حیات وحش ميانكاله با وسعت 68800 هكتار
9. پارك ملي و پناهگاه حیات وحش توران با وسعت 1000000 هكتار

 

ادامه مطلب...
 

Adventure and Trekking Tours in Iran | Trekking and Climbing Tours